
W dniu 25 marca 2011 roku przedstawiciele ZZPT TVP SA Wizja wystosowali list do p.o. prezesa TVP Juliusza Brauna. Oto jego treść: Zwracamy się do Pana z pilną prośbą o wstrzymanie procesu zwolnień, które rozpoczęły się w naszej instytucji na podstawie art. 10 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o rozwiązywaniu z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, który dopuszcza uniknięcie procesu konsultacji i konieczności wypłacenia rekompensat, jeśli zwalnia się jednorazowo, w ciągu 30 dni, mniej niż 30 osób. Poprzedni Zarząd TVP rozpoczął proces tych zwolnień, przekazując dyrektorom jednostek organizacyjnych do wykonania limity zatrudnienia, bez przeprowadzenia z nimi jakichkolwiek konsultacji, co potwierdziła Pani Dyrektor Grażyna Łagodzińska, na spotkaniu z Radą Pracowników w dniu 2.03.2011 r.
Celowo, aby uniknąć wspomnianej konieczności przeprowadzenia procedury zwolnień grupowych, wynikającej z art. 1 w/w ustawy, wg przedstawionego harmonogramu ma być zwalnianych 29 pracowników, co 30 dni. Są to głównie pracownicy twórczy i techniczni, zwalniani z fałszywym, naszym zdaniem, uzasadnieniem likwidacji stanowisk pracy. Fałszywym, ponieważ zadania do wykonania pozostają. Ktoś musi przecież napisać scenariusz, wykonać zdjęcia, zrealizować program. Powstaje zatem pytanie, czy będą to osoby zatrudnione w TVP, czy firmy zewnętrzne, czerpiące z tego tytułu korzyści dla siebie.
Jesteśmy absolutnie przekonani, że obecny proces zwolnień, przygotowany jeszcze przez Pańskich poprzedników, nie był podyktowany strategią merytoryczną i dobrem Spółki, w tym szczególnie Oddziałów.
Kolejnym kuriozalnym etapem degradacji potencjału twórczego i technicznego są rozpoczęte zwolnienia w Oddziale TVP Kraków, w wyniku których, w praktyce przestanie tam istnieć realizacja twórcza, a Oddział utraci własne możliwości produkcyjne!
To jest działanie na szkodę Spółki.
Do zwolnienia przeznaczeni są m.in. znakomici operatorzy: Roman Piotrowski, Jarosław Grzywa, Piotr Kotarba, realizatorzy dźwięku Paweł Kasprzyk, Krzysztof Michalski, realizator audycji Dariusz Pawelec, fachowiec z ogromnym doświadczeniem w produkcjach wysokobudżetowych i artystycznych oraz grupa producentów i dziennikarzy.
Skandalem, o czym Związek został oficjalnie poinformowany, jest szantaż zastosowany przez dyrekcję OTVP Kraków wobec tych pracowników (którzy nie chcą rozwiązania umowy): albo skorzystają z Programu dobrowolnych odejść albo zostaną zwolnieni na podstawie wspomnianego art. 10 ustawy z dnia 13 marca 2010.
Najpierw podjęto decyzję o przeniesieniu krakowskiego studia S3 w Łęgu do APT, pod pozorem braku przesłanek ekonomicznych jego utrzymywania, a teraz zwalnia się ostatnich fachowców, motywując to tym, że nie są potrzebni, bo nie będą mieli gdzie pracować.
Czy rzeczywistym powodem decyzji o przeniesieniu studia S3 jest forsowana, przez niektóre osoby, koncepcja jego sprzedaży?
Panie Prezesie,
uważamy, że nadrzędnym celem nas wszystkich powinno być przygotowanie telewizji publicznej do stawienia czoła silnej konkurencji w nowej rzeczywistości technologicznej.
Związek zawsze deklarował chęć współpracy z Pracodawcą w procesie reformowania Spółki, jednak program naprawczy nie może polegać przede wszystkim na zwalnianiu ludzi z dużym doświadczeniem na rzecz firm zewnętrznych lub zastępowaniu ich pracy, pracą nowozatrudnionych osób na umowach cywilnoprawnych tzw. współpracowników.
Obecnie mamy do czynienia z pozorowaniem reformy, w której, co podkreślamy z całą mocą, jest niszczony potencjał twórczy i techniczny Spółki. Działania te, w sposób oczywisty, osłabiają pozycję TVP na rynku, jak również powodują, w błyskawicznym tempie, obniżanie standardów produkcyjnych.
Nie możemy spokojnie przyglądać się, jak nasza firma jest doprowadzana do upadku. Kraków stanie się pierwszym Oddziałem całkowicie pozbawionym pracowników twórczych. Czy taki sam los czeka pozostałe?
Prosimy zatem o natychmiastową rozmowę oraz apelujemy o zawieszenie obecnych zwolnień, aby nowy Zarząd mógł swobodnie opracować całościową koncepcję reformy, która uwzględniać będzie interes i dobro publicznej telewizji oraz pozwoli wdrożyć merytoryczne kryteria oceny pracowników TVP SA.
Z poważaniem
Barbara Markowska – Wójcik
Przewodnicząca ZZPT TVP S.A. WIZJA
Jacek Dybowski
Wiceprzewodniczący ZZPT TVP S.A. WIZJA