Anteny DVB-T

porady,opisy,schematy
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor tematu
JAKITAKI
... Administrator ...
... Administrator ...
Posty: 18491
Rejestracja: 14 lip 2007, 18:57
Has thanked: 17 times
Been thanked: 25 times
Poland

Anteny DVB-T

Post autor: JAKITAKI » 10 kwie 2014, 12:20

Antena do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej - Jak wybrać?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez osoby, które chcą odbierać DVB-T jest pytanie o antenę. Aby przybliżyć się do odpowiedzi na to pytanie oraz by nie męczyć teoretycznymi wywodami trzeba poznać kilka prawd dotyczących odbioru fal radiowych (telewizyjnych).

Pokojowa antena do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej

Każda antena zamontowana na zewnątrz będzie się spisywać lepiej niż antena pokojowa. Fale z pasma UHF nie przenikają bezstratnie przez ściany – każda przeszkoda na ich drodze do anteny powoduje tłumienie fal.

Antena pokojowa jest tylko substytutem normalnej anteny zewnętrznej i biorąc pod uwagę obecny zasięg DVB-T może być stosowana przez osoby mieszkające w niewielkiej odległości od nadajnika lub w dobrej lokalizacji np. mieszkają w bloku na wysokim piętrze, a ich okna „wychodzą” w kierunku nadajnika. Antena pokojowa postawiona wtedy na parapecie powinna poradzić sobie z odbiorem sygnału.

Obrazek

Antena TV zewnętrzna

Antena zewnętrzna spisuje się lepiej niż antena pokojowa i jeżeli mamy taką możliwość lepiej zainstalować właśnie taką.

Większy wpływ na odbiór ma wysokość zamontowania anteny niż sama antena.

Nawet najlepsza antena o największym zysku schowana w piwnicy nie odbierze nic. Tak jak my stając na szczycie góry widzimy więcej, tak antena zamontowana wyżej „widzi” dalej. Niekoniecznie polecamy montowanie anteny pod dachem na strychu tym bardziej jeżeli dach pokryty jest blachą (antena w metalowej „puszcze” działać nie będzie). Jeżeli decydujemy się na próbę odbioru sygnału z dużej odległości musimy wyposażyć się w antenę o dużym zysku i chodzi tu o sam zysk anteny, a nie anteny w połączeniu ze wzmacniaczem.

Oprócz samej odległości od nadajnika trzeba wziąć pod uwagę również jego moc oraz naszą lokalizację np. czy między nami, a nadajnikiem nie wznosi się wzgórze lub tuż przed anteną nie stoi wielki blok, fabryka itp. Wszystko co „przysłania widok” na nadajnik może wpływać na sygnał jaki dotrze do naszej anteny.

Antena ze wzmacniaczem czy bez ?

Panuje powszechne przekonanie, że każda antena ze wzmacniaczem jest zawsze lepsza od anteny bez wzmacniacza. To czy odbierzemy jakiś sygnał jest uzależnione przede wszystkim od anteny, a nie od wzmacniacza – gdyby było inaczej producenci anten nie głowili by się nad najlepszymi konstrukcjami, które będą mieć najlepszy zysk, a podłączali by wzmacniacz do np. aluminiowego pręta, bo całą pracę związaną z odbiorem wykonał by wzmacniacz.

Wzmacniacz przede wszystkim kompensuje straty jakie powstają na drodze między anteną, a odbiornikiem – tunerem lub telewizorem. Każdy kabel koncentryczny posiada tzw. współczynnik tłumienia czyli wraz z długością kabla spada poziom sygnału jaki odebrała antena. Nie ma to dużego znaczenia jeżeli między naszą anteną, a odbiornikiem jest tylko kilka metrów kabla. Co jednak gdy mamy duży dom, jedną antenę, rozgałęźniki na kilka pomieszczeń, gniazdka antenowe, a długość przewodów przekracza np. 40 metrów ? Każdy element – rozgałęźnik, gniazdko, a tym bardziej bardzo długi kabel powoduje spadek sygnału. W takim przypadku użycie wzmacniacza będzie zasadne

Obrazek

Przy wyborze trzeba kierować się rozsądkiem i nie kupować dużej anteny z najlepszym wzmacniaczem jeżeli do nadajnika mamy np. 5 kilometrów.
Oprócz zalety jaką jest wzmocnienie sygnału wzmacniacze mają też wady – mogą „przesterować” tuner czyli sygnał będzie zbyt mocny i niczego nie odbierzemy oraz wzmacniają szumy i zakłócenia, które mogą wpływać na jakość odbioru. Większości przypadków wzmacniacze są cały czas zasilane, czyli zużywają prąd nawet gdy nie oglądamy telewizji – zużycie jest bardzo niewielkie ale istnieje. W większości konstrukcji wzmacniacz antenowy musi być zasilany aby antena odbierała. Odłączenie zasilania nie spowoduje, że nasza antena będzie działać jak antena bez wzmacniacza – nie będzie działać w ogóle.

Antena z symetryzatorem

Jeżeli nie kupujemy anteny ze wzmacniaczem często możemy się natknąć w opisie anteny na zdanie – antena zawiera symetryzator. Symetryzator to najczęściej mała płytka, która znajduje się w puszce antenowej i oprócz samej możliwości podłączenia kabla antenowego dopasowuje impedancję kabla do anteny – dociekliwi mogą poszukać w sieci co to jest impedancja, a niedociekliwi niech zapamiętają, że jeżeli w antenie nie ma wzmacniacza to powinien być symetryzator.

Obrazek

Wracając do przypadku z prostą instalacją – antena, jeden tuner, klika metrów kabla, nie jest jednoznaczne, że antena bez wzmacniacza czy ze wzmacniaczem będzie działać tak samo- wpływ może mieć również czułość tunera, który w przypadku słabego sygnału i anteny bez wzmacniacza może nie odbierać, a po zastosowaniu wzmacniacza odbiór będzie. W większości anten zewnętrznych-kierunkowych bez wzmacniacza można go „domontować” zastępując właśnie symetryzator.

źródło:telewizja-cyfrowa.com
Lepszy JAKITAKI jak NIJAKI


xjustinx2
..::Friend::..
..::Friend::..
Posty: 86
Rejestracja: 15 lut 2013, 18:19

Post autor: xjustinx2 » 10 kwie 2014, 13:15

Dla dociekliwych:
Większy zysk anteny oznacza za każdym razem większą jej kierunkowość i nie ma tutaj magicznych sposobów na większy zysk anteny bez zwiększenia jej kierunkowości.

Anteny kierunkowe stosuje się do odbioru słabych sygnałów nie po to aby je wzmocnić ale po to aby zmniejszyć poziom szumów odbieranych z innych kierunków.

Użycie wzmacniacza jest zawsze zasadne jeśli siła sygnału jest mniejsza od ok. 30-40%. Pozwala on wtedy ustabilizować odbiór np. w burzę, deszcz, w dni pochmurne itd.
Ostatnio zmieniony 10 kwie 2014, 13:16 przez xjustinx2, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja antenowa”